تبلیغات
معراج العلم - كلامی از نهج البلاغه


معراج العلم
اللهم اخرجنا من ظلمات الوهم و اكرمنا بنور الفهم


وب سایت معراج العلم در جهت بالا بردن اطلاعات مذهبی بازدیدكنندگان ایجاد گردیده است و استفاده از مطالب با ذكر نام و لینك منبع مجاز می باشد.

 .: تعداد مطالب :
 .: آپدیت :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه :
 .: بازدید ماه قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :كلامی از نهج البلاغه
یاد مرگ و پرهیز از غفلت: اى مردم، شما را سفارش مى‏كنم به ترس از خدا و فراوان ستودن او به پاس عطاها كه به شما بخشیده و نعمتها كه ارزانى‏تان فرموده، و آنچه از وى به شما رسیده. چه نعمتها، كه شما را بدان مخصوص فرمود; و رحمت پى در پى، كه افزود. زشتى‏تان بر او آشكار بود و بر شما پوشید، در دسترس گرفتنش بودید، و شما را مهلت‏بخشید. و شما را سفارش مى‏كنم به یادآوردن مردن، و از مردن اندك غافل بودن; و چگونه از چیزى غافل شوید كه شما را فراموش نكند، و در چیزى طمع بندید كه مهلتتان ندهد. اندرزگوى شما بس مرده‏هایى را كه دیدید. بر دوشها به گورهاشان بردند، نه خود سوار بودند; در گورهاشان فرود آوردند، نه خود فرود آمدند. گویى آنان آباد كننده دنیا نبودند، و گویى همیشه آخرت خانه‏هاشان بود، و پیوسته در آن غنودند. آنچه را وطن خود گرفته بودند، از آن رمیدند; و در آنجا كه از آن مى‏رمیدند، آرمیدند.
بدانچه از آن جدا شدند سرگرم گردیدند، و جایى را كه بدان رفتند تباه گردانیدند. نه از زشتى بازگردیدن توانند، و نه بر كار نیك افزودن. به دنیا خو گرفتند و آنان را فریفته ساخت، و بدان اعتماد كردند و بر خاشكان انداخت. پس بر یكدیگر پیشى گیرید. خدایتان بیامرزاد! در خانه‏هاتان، كه شما را آباد كردن آن فرموده‏اند، و بدانچه خواهان آنتان ساخته‏اند و بدان خوانده‏اند. و با شكیبایى بر اعت‏خدا و دورى گزیدن از معصیت او، كامل ساختن نعمتهایش را بخواهید، كه فردا به امروز نزدیك است، و چه شتابان گذرد ساعتها در روزها، و روزها در ماه، و ماهها در سال، و سالها در دوران زندگانى كوتاه


. . .
برچسب ها: كلامی از نهج البلاغه،

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 دی 1388 توسط حامی